دبیرخانه دائمی طرح ملی دانش آموزی حامیان آب

تلفن دفتر روابط عمومی تهران: 66515514-66512920 / پست الکترونیکی: info@hamiab.ir

۲۰ درصد آب مصرفی کشور بازچرخانی می‌شود

مدیر دفتر بهبود روش‌های بهره‌برداری فاضلاب آب‌های کشور گفت:
چند سالی است که توجه ویژه‌ای به تصفیه آب و بازچرخانی شده است و از آنجا که ایران کشوری خشک و نیمه‌خشک است این موضوع باید از ۳۰ سال قبل مورد توجه قرار می‌گرفت.

وی با اشاره به اینکه از سال گذشته سازمان برنامه و بودجه با اختصاص ردیف بودجه به مبلغ یک میلیارد تومان برای احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در برخی استان‌ها قدم‌های خوبی برای اهمیت دادن به بارچرخانی آب برداشت، اظهار داشت:
سرانه مصرف آب در شبانه‌روز در حال حاضر ۲۵۰ لیتر است که ۷۰ درصد این آب به طور متوسط تبدیل به فاضلاب می‌شود و ۳۰ درصد مابقی صرف شرب شده و به مصرف مجدد برنمی‌گردد.
بنابراین باید با این وضعیت بتوانیم از ۷۰ درصد آبی که به فاضلاب تبدیل می‌شود به نحو احسن استفاده کنیم.

مدیر دفتر بهبود روش‌های بهره‌برداری فاضلاب آب‌های کشور، ادامه داد:
اگر می‌توانستیم از این آبی که به فاضلاب تبدیل می‌شود مجدد استفاده کنیم باید با ۳۰ درصد کسری منابع آب تجدیدشونده مواجه می‌شدیم نه اینکه آمارها به ما عدد ۸۰ تا ۹۰ درصد را نشان دهد.

وی خاطرنشان کرد: از اوایل امسال ۱۶۵ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور در مدار بهره‌برداری و ۲۸۳ شهر دارای تأسیسات فاضلاب هستند و حدود ۴۵ درصد از جمعیت شهری تحت پوشش شبکه تأسیسات فاضلاب قرار دارند که امیدواریم این عدد در سال‌های آتی با سرعت بیشتری طی شود.

  این عدد ۴۵ درصد جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب را نشان می‌دهد که هنوز نیمی از جمعیت شهری کشور از تأسیسات فاضلاب بی‌بهره هستند و باید این موضوع جدی گرفته شود.

مدیر دفتر بهبود روش‌های بهره‌برداری فاضلاب‌ اظهار داشت: قطعاً با بازچرخانی فاضلاب واحدهای مسکونی و منابع مجدداً آب تولید شده و پساب مطابق استانداردهای محیط زیست و سازمان بهداشت جهانی می‌تواند آب مورد نیاز بخش کشاورزی و به خصوص صنعت را تأمین کند.

وی ادامه داد:
در حال حاضر وزارت نیرو علاوه بر استفاده مجدد از پساب برای مصارف کشاورزی قصد دارد پساب را در اختیار کارخانه‌های بزرگ، نیروگاه‌ها و ذوب آهن که مصرف آب بالایی دارند قرار دهد چرا که این واحدهای صنعتی مصرف آب بالایی از آب‌های سطحی را به خود اختصاص می‌دهند.

 حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از طریق تصفیه‌ فاضلاب پساب برای مصرف کشاورزی و صنعت به دست می‌آید که خوشبختانه وزارت نیرو علاوه بر اینکه این پساب را در این بخش‌ها مورد استفاده قرار می‌دهد. بخشی از این پساب را در آبخوان‌ها، تالاب‌ها و دشت‌های ممنوعه تزریق می‌کنند تا سفره‌های زیرزمینی احیا شود.

همچنین از احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در برخی استان‌ها خبر داد و گفت:
در تمام دنیا تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در همان محل و یا همان مجتمع احداث می‌شود بنابراین با توجه به ردیف بودجه‌ای که برای احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در نظر گرفته شده است. دیگر از احداث طولانی‌مدت تصفیه‌خانه نجات پیدا خواهیم کرد.
مزیت دیگر این اقدام این است که می‌توانیم از این تصفیه‌خانه در همان محل برای آبیاری فضای سبز نیز استفاده کنیم.

 

نظری بدهید