اردوهای آموزشی حامیان آب

اردوهای آموزشی حامیان آب

مدارس، مراکز و کلیه نهادهای آموزشی می توانند برای بازدیدهای دانش آموزی و گروهی از مراکز و تصفیه خانه های شرکت آب و فاضلاب استان تهران «اردوهای آموزشی حامیان آب » همین حالا ثبت نام نمایند.

مراکز و تصفیه خانه های آبفا:

  1.  تصفیه خانه شماره یک (جلالیه) از قدیمی ترین تصفیه خانه های ایران واقع در ضلع جنوب شرقی تقاطع خیابان دکتر فاطمی و خیابان حجاب می باشد. مطالعه و عملیات اجرائی آن از اواخر دهه ١٣٢٠ شروع و در نیمه اول سال ١٣٣۴ هجری شمسی به بهره برداری رسیده است.منبع تامین آب این تصفیه خانه رودخانه کرج از ایستگاه آبگیر بیلقان و سد طالقان است.
  2.   تصفیه خانه شماره دو (کن) بزرگترین تصفیه خانه ایران واقع در منطقه غرب تهران (شهرزیبا) شامل دو بخش است که در سالهای ١٣۴٢ و ١٣۴٩  مورد بهره برداری قرار گرفته اند و منبع تامین آب تصفیه خانه شماره دو، رودخانه کرج و سد طالقان بوده که پس از عبور از محل آبگیر بیلقان و حذف ذرات معلق درشت و پیش کلرزنی (به دلیل امکان زمان ماند بالا و حذف میکروارگانیسم های موجود در آب) پس از طی مسافت ٣٣ کیلومتر از طریق دو لوله بتنی با قطر ٢٠٠٠ میلی متر به محل تصفیه خانه وارد می شود.
  3. تصفیه خانه های سوم و چهارم در شمال شرقی تهران در بلوار شهید عباسپور، در ابتدای شهرک حکیمیه واقع شده اند. تصفیه خانه شماره ٣ در سال ١٣۴۶ و تصفیه خانه شماره ۴ در سال ١٣۶٣ هجری ـ شمسی هر کدام با ظرفیت طراحی ۴ مترمکعب در ثانیه به بهره برداری رسیده است. آب خام ورودی از سد لتیان و از طریق تونل تلو به طول حدود ١٠ کیلومتر و قطر ٧/٢ متر از سد لتیان انتقال می یابد که پس از انجام فرآیندهای مختلف تصفیه (فیزیکی ـ شیمیایی)، آب مناطق شرق و بخشهایی از شمال و مرکز و جنوب شهر تهران را تامین می کند.
  4. تصفیه خانه پنجم در شمال شرق شهر تهران قرارداد این تصفیه خانه در سال ١٣٨٣ مورد بهره بدراری قرار گرفته است. منبع تامین آب این تصفیه خانه سد لار است که بعد از طی مسافتی به طول تقریبی ۴٠ کیلومتر وارد تونلی به قطر  میلی متر ٣۶٠٠ شده و وارد تصفیه خانه می شود. در این تصفیه خانه تصفیه آب از نوع فیزیکی و شیمیایی است و عوامل آلاینده از این طریق حذف می شوند. کانال آب خام به طول ٢۶/٣٨ متر و به عرض ۶-۵/٩ متر و به عمق ۴-٨/۶ متر بعد از تونل احداث شده است. در ورودی آب به تصفیه خانه کلرزنی اولیه به منظور از بین بردن ارگانیسمهای بیماری زا و اصلاح نسبی رنگ و بو و طعم آب خام انجام می گیرد.تصفیه خانه پنجم مجهز به بهترین تکنولوژی کنترل فرآیند می باشد. کلیه قسمتها، شیرآلات، گیتها، الکتروموتورها، پمپها و … از طریق سیستم PLC (کنترل هوشمند) قابل کنترل، برنامه ریزی و بهره برداری می باشند و اطلاعات موردنیاز واحد بهره برداری از طریق پلاسماهای واقع در اطاق کنترل، قابل بررسی، مشاهده و اقدام می باشد.
  5. تصفیه خانه صاحبقرانیه قدیمی ترین تصفیه خانه فاضلاب ایران در انتهای خیابان پاسداران ،خیابان اقدسیه، خیابان گلستان جنوبی واقع است .مطالعه و عملیات اجرایی آن از اواخر دهه ١٣٢٠ شروع و در سال ١٣٣۴ به بهره برداری رسیده است.
  6.  تصفیه خانه محلاتی در شهرک شهیدمحلاتی واقع در جاده لشکرک می باشد. مطالعه و عملیات اجرایی آن از اواخر دهه١٣۶٠ شروع و در سال  ١٣٧٨ به بهره برداری رسیده است .
  7.  تصفیه خانه زرگنده در خیابان دکتر شریعتی خیابان ظفر خیابان رودکی نبش کوچه لادن واقع می باشد. مطالعه و عملیات اجرایی آن از اوایل دهه ١٣۶٠ شروع و در سال ١٣۶۶ به بهره برداری رسیده است .
  8. تصفیه خانه شهرک قدس در بزرگراه همت ، جنب پارک پردیسان واقع است . مطالعه و عملیات اجرایی آن از اوایل دهه ١٣۶٠ شروع و در سال ١٣٧۴ به بهره برداری رسیده است .
  9. تصفیه خانه شوش در شهرک کیانشهر انتهای خیابان قربانزاده واقع است . مطالعه و عملیات اجرایی آن از اوایل ١٣۵٠ شروع و در سال ١٣۶١ به بهره برداری رسیده است .
  10. تصفیه خانه اکباتان در شهرک اکباتان بین فا ز یک و دو روبروی بلوک C٢ واقع است . مطالعه و عملیات اجرایی آن از اواسط دهه ١٣۵٠ شروع و در سال  ١٣۶٣ به بهره برداری رسیده است . نوع فرایند آن A٢O و محل دفع پساب آن نهر فیروز آباد می باشد.
پوستر اردوهای آموزشی

حامیان آب - نمایشگاه آب کودک و محیط زیست